VANDAS: Přispět na Notre-Dame? NE

Img_20180624_114935 16. dubna 2019 Dnes se celý den hovoří o požáru katedrály Notre-Dame ve Francii. Musím říct, že jde opravdu o tragédii a zkázu nádherné kulturní památky, symbolu staré dobré Francie.

Také se okamžitě rozpoutaly debaty o finanční podpoře formou mezinárodní sbírky od jiných států či soukromých osob. Ani Česká republika nezůstala pozadu a ústy premiéra Babiše vyjádřila připravenost finančně obnovu památky podpořit.

Já osobně jsem proti. Možná budu označen za necitlivého sobce, ale důvodů je několik. Předně: nebyl snad objekt značné historické hodnoty pojištěn proti takovému neštěstí? Dále: Francie je jistě zemí mnoha majetných lidí a již několik miliardářů vyjádřilo ochotu finančně přispět velké částky. A nakonec: sami máme velmi mnoho zanedbaných kulturních památek, které potřebují finanční injekci a kterým hrozí zkáza.

Prostě a jednoduše. Naše záležitosti musí mít prioritu. Pokud bychom byli bohatý stát, klidně přispějme. Ale to nejsme. Není tedy důvod jakkoli přispívat.

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS

webarchív