VANDAS: Venezuela další v řadě?

Vandas_14 11. února 2019 Události v jihoamerickém státě Venezuela začaly v posledních dnech přitahovat pozornost světových médií. Jde především o to, že země má nyní ve svém čele dva prezidenty. Prvním z nich je zvolený Nicolás Maduro, kterého si za svého nástupce vybral legendární Hugo Chávez, druhým pak samozvaný Juan Guaidó, stávající předseda venezuelského parlamentu.

Tím „správným“ pohledem lze tyto dva muže rozdělit na diktátorského Madura a demokratického Guaidóa. Je pochopitelné, že druhý jmenovaný se okamžitě ocitl v roli hýčkaného miláčka Spojených států, Bruselu a dalších západních zemí, zatímco Madura podporují Rusko a Čína.

Já osobně si nedělám o Madurovi žádné iluze, ale respektuji, že byl zvolen, byť těsnou většinou. Uznávání jakýchsi samozvaných loutek za prezidenty, to je cesta do pekel. Co kdyby se například u nás prohlásil za prezidenta neúspěšný kandidát Drahoš? Určitě by se to Evropské unii líbilo.

Venezuela se stává pomyslným bojištěm velmocí, v němž jde o hodně. Především o ropu a kontrolu nad její těžbou. Vše je zase zabaleno do hávu demokracie, humanity a lidských práv. Liberální demokracie se předtím jako vývozní artikl ukázala i v jiných státech. Pomocí bomb, financování teroristů či loutkových vlád například v Afghánistánu, Sýrii, Iráku či v Libyi. Ten scénář je pořád stejný.

Za sebe a za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS) musím odmítnout jakékoliv vměšování do vnitřních záležitostí Venezuely. Každý stát, ať si své záležitosti řeší jako samostatná a suverénní země.       

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS 

webarchív