VANDAS: Vzpomínat, ne falšovat historii

Dsc_0243-1-poslat 8. května 2018 Dnes si připomínáme konec 2. světové války, která připravila o život více než šedesát milionů lidí. Doposud nejkrvavější válečný konflikt v dějinách lidstva byl oficiálně ukončen 8. května 1945.

Komunisté tyto dějinné události upravovali dle sovětských not, takže jsme se učili, že tehdejší Československo osvobodila pouze Rudá Armáda. Po roce 1989 se to zase obrátilo, oslavujeme americkou armádu a roli té sovětské prakticky nezmiňujeme. Prostě se to nehodí do dnešního politického prostředí.

Všimněte si, že se často ani nehovoří o období Protektorátu, o Mnichovské dohodě či jiných aspektech válečné doby, které by jakkoli stavěly do negativního světla Německo. Odpověď je jednoduchá. Dnes je Německo naším spojencem a partnerem nejen v Evropské unii, ale i v paktu NATO. Rovněž i samotný konec války prošel u nás zajímavým vývojem. Nejdříve se slavil 9. května jako Den osvobození Československa Sovětskou armádou. Po tzv. sametové revoluci to byl Den osvobození od fašismu. Pak se změnil nejen den na 8. května, ale i název na Den osvobození a finálně (alespoň prozatím) na Den vítězství.

I když si politici upravují názvy, data a falšují historii k aktuálnímu, a pro ně vyhovujícímu obrazu, neměli bychom zapomínat na utrpení, bolest a tragédie, které válka přinesla. A v tento den tak především vzpomínejme na oběti války, bez ohledu, na které straně barikády stály. Myšlenka je někdy víc, než mnoho vzletných slov.

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS

webarchív