ČISTÉ ÚSTÍ: Když stát selhává, máme právo sami na obranu?

13094151_1739750789576266_4635513027799799677_n 7. srpna 2018 Stát je útvar, který má mj. zaručit svým občanům bezpečí, pořádek a dodržování zákonů. V poslední době z některých měst a obcí prosakují na veřejnost zprávy, které se mohou sice zdát poplašné, ale jsou varující. Narůstá nám počet gangů mladistvých, kteří terorizují a šikanují nejen svoje vrstevníky, ale i dospělé. Žijí s pocitem, že jsou nedotknutelní a že si mohou vše dovolit. Bohužel, často oprávněně, neboť stát není schopen účinně a nekompromisně zasáhnout. 

Nastává tím logicky otázka. Když nezasahují policejní složky, mohou se občané bránit sami? Jsme přesvědčeni, že ano. Je to i naše ústavní právo. V některých krizových regionech už nastal čas ke zřizování domobran, jejichž členové by pomáhali udržovat pořádek a bezpečí.

Možná si někteří z vás řeknou, že v Ústí to zatím není tak dramatické. Jistě, každý to vnímá jinak, ale ani v našem městě není stav zdaleka ideální. Státní policie nestíhá, obecní zase nemá kapacity a její prioritou je spíše vybírání pokut do městské pokladny.

Pro politické hnutí ČISTÉ ÚSTÍ je bezpečí a pořádek ve městě prioritou. I proto bychom po komunálních volbách, pokud dostaneme důvěru občanů, chtěli iniciovat zahájení diskuse o tzv. domobraně. Proč, za jakých podmínek a kompetencí. Inspiraci můžeme nalézt třeba na Slovensku nebo v Německu, kde se hlídky občanů zapojily do veřejných aktivit. Je to jen na nás v jakém městě chceme a budeme žít.  

Mgr. Tomáš Vandas, lídr ČISTÉHO ÚSTÍ pro podzimní komunální volby

webarchív