Nejde o covid, ale o mnohem víc. O svobodu

Dsc_0243-1-poslat_12 16. října 2020 Chci reagovat na včerejší naše oznámení o podpoře protestní protivládní akce, která se uskuteční v neděli 18. října v Praze na Staroměstském náměstí. Jak už to bývá, některé z vás to potěšilo, některé méně. To je ale celkem logické, protože na různé věci mají lidé rozdílné názory. Pokusím se však vysvětlit můj postoj.

Nejsem odborník, lékař, ani epidemiolog, a proto se nebudu pouštět do rozboru nebezpečnosti koronaviru. Ostatně, na tom se neshodnou ani lékaři, jejich postoje a stanoviska jsou často naprosto odlišné. I názory lidí, kteří nemoc prodělali, se různí. Někdo to líčí jako běžné nachlazení, někdo jako chřipku, další měli těžké průběhy a prožili strastiplné chvíle. Svoji roli asi hraje i genetika, imunitní systém a lidský organismus celkově. Vlastně jako u každé nemoci.

Co mne však zaráží a znepokojuje, to je zneužívání koronaviru vládní garniturou k zastrašování lidí. Psychický nátlak, zejména na ty starší spoluobčany, je neuvěřitelný. Velkou roli samozřejmě hrají média, protože když si dnes pustíte televizi, rádio, otevřete internet či noviny, neustále slyšíte a vidíte covid. Vládní činitelé hovoří o mrazácích na mrtvoly, které budou na ulicích, tisíce mrtvých, ochromené zdravotnictví, zákaz vycházení a návštěv nejbližších, a další černé vize, které prý nastanou, když nebudeme poslouchat. Všichni, kteří s tímto vývoje nesouhlasí, a to i z odborných lékařských kruhů, jsou mediálně zesměšňováni a obviňováni z konspiračních nesmyslů. Ještě chybí zavést trestný čin popírání koronaviru.

Velmi dobře se jim daří rozdělovat společnost na tzv. rouškaře a nerouškaře. Lidé se hádají o to, co je či není účinné, zda má vláda pravdu. Celá situace se důmyslně zneužívá k omezování osobních svobod. A o to se dnes hraje. Mám obavu, že takové zákazy bude pak velmi těžké zrušit, že se vlastně stanou nenávratně součástí našich životů. Pomalu, ale jistě se utahují totalitní šrouby, které bude těžké znovu povolit. A covid je jim velmi hodí. Stejný scénář covidové totality je po celém světě.

Proto jsem se rozhodl nedělní akci podpořit. Pokud jste si přečetli můj článek pozorně, pochopíte proč.

Váš

Tomáš Vandas  

webarchív