Sokol propadl panice. Chce schválit zákon proti Vandasovi

Právník roku 2009 Tomáš Sokol (toto ocenění sice získal v hlasování, které pořádala Česká advokátní komora, ale o objektivitě si iluze nedělejme) je poněkud zvláštní osoba. Pomineme-li jeho zastupování nejrůznějších mafiánů a gaunerů typu Krejčíře a spol., je zarážející, že v kauze o rozpuštění Dělnické strany zastupoval vládu České republiky plnou bývalých komunistů. On, který tak kdysi tvrdošíjně požadoval zákaz KSČ. On, zkrachovalý politik a národní socialista, nyní označoval národní socialisty za zlo a škodnou. Ale časy se mění a s nimi zřejmě i pan Sokol.

Zajímavější obrázek o uvažování a myšlenkových pochodech pana Sokola jsme si mohli udělat, pokud jste zavítali na obrazovky České televize v pořadu Hyde park (15. 1. 2010). Na otázky diváků nejenže odpovídal arogantně až urážlivě, ale většinou ve stylu nevím, neznám, to není můj obor, já jsem právník a ne politik.

Změna nastala ve chvíli, když se ho redaktorka zeptala na fakt, že zákazem DS se stejně nic nevyřeší, neboť „pan Vandas deklaroval, že v politice bude pokračovat dál pod jinou stranou“. V tu chvíli pan Sokol vypadl ze své role strojové řeči advokáta. Můj úmysl pokračovat v politice navzdory případnému rozpuštění strany označil za pohrdání soudem a jedním dechem dodal, že si dovede představit poslaneckou iniciativu, která by takovému kroku zamezila. Na další dotaz redaktorky, že je pár měsíců před volbami a jak by se to dalo stihnout, odvětil, že to půjde lehce a během dvou tří měsíců se to přes zákonodárce protlačí. Jak by měl takový „Zákon proti Vandasovi“ vypadat, už blíže nespecifikoval.

Sokol, a zřejmě i další naši odpůrci pozdě pochopili, že ani případné rozpuštění DS nebude znamenat opuštění veřejného prostoru, že i nadále budeme vyvíjet politickou činnost. A tak je v zoufalství napadají takové myšlenky, že by snad případným zákonem mohli zamezit mému působení v politice. Mohu je ujistit: nezamezí! S jakýmkoliv omezením či překážkou si totiž lehce poradíme. Takže resumé na závěr pro méně chápavé: Dělnická strana i Tomáš Vandas zde byli a budou i nadále.

Tomáš Vandas, 25. ledna 2010

webarchív