VANDAS: Česko-slovenské majdanování

Dsc_0048-1 10. března 2018 Na území bývalého Československa začíná být rušno v ulicích. Zatímco u našich sousedů byla záminkou k demonstracím vražda novináře Kuciaka, u nás se začalo nejdříve demonstrovat proti komunistickému poslanci Ondráčkovi, který byl zvolen předsedou parlamentní komise pro kontrolu GIBS, a mají následovat další akce proti zneužívání ústavy, proti premiérovi Babišovi, a já ani nevím, proti čemu a za co ještě.

Jistě je zajímavé to načasování, které je prakticky v obou státech shodné. Shodné jsou i další rysy protestů, tedy odmítání vlády, požadavek na předčasné volby či odchod některých politiků, a samozřejmě nechybí ani vlajky Evropské unie. Začíná to čím dál více připomínat ukrajinský majdan, kterým ulice tehdy svrhla legitimně zvoleného prezidenta, aby se země vrhla do náruče unie a Washingtonu.

Bylo by jistě příjemné, kdyby šlo o spontánní protesty, jejichž cílem by bylo zlepšení politické kultury a očištění společnosti od politických gaunerů a korupčníků. Obávám se však, že jde o cíleně organizované protesty, jejichž hlavním účelem je zejména destabilizovat situaci v oblasti Visegrádu, jež je dlouhodobě trnem v oku Bruselu. Evropská unie by si jistě přála, aby nejen v České republice a na Slovensku, ale i v Polsku a Maďarsku byly více poddajné vlády, které by například v otázce migračních kvót nekladly takový odpor.

I proto nevěřím v čisté úmysly organizátorů česko-slovenských majdanů, a už vůbec nerozumím tomu, když někdo volá po předčasných volbách. Lidé si zvolili a rozhodli. Mě se také nelíbí, že nám vládne usvědčený estébák, kterému jde jen o jeho byznys, ale respektuji, že mu lidé dali důvěru. A o tom ta skutečná demokracie je. Nikoliv pokřivené hodnoty, kterým se dnes říká nadneseně občanský postoj.

Buďme proto obezřetní a pečlivě sledujme, kdo stojí v pozadí protestů, kdo je financuje a co je vlastně jejich opravdovým cílem.

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS      

webarchív