VANDAS: Československo? Uzavřená kapitola

Vandas-10 27. července 2023 Na sociálních sítích se v poslední době objevují různé dohady o (ne)platnosti rozdělení Československa. Společný stát Čechů a Slováků zanikl ke konci roku 1992. Musím říct, že i já jsem tehdy vnímal rozdělení federace jako špatný krok, navíc bez referenda, a litoval jsem toho.

Dnes, po více než třiceti letech, považuji jakékoliv diskuse o tom, že to tehdy bylo neplatné, že vše, co dnes máme, včetně přijaté legislativy, je právně neexistující, za bláznoviny. Možná tím někoho naštvu, ale já jsem přesvědčen, že rozdělení Československa paradoxně napomohlo k lepším vztahům mezi našimi národy, a nikdo nemusí nikomu vyčítat, že na toho druhého doplácí.

Já osobně mám na Slovensku hodně přátel a vnímám tuto zemi jako druhý domov. Ale současně většina mých slovenských kamarádů je ráda, že mají vlastní stát a už by to neměnili.

Měli bychom dnes raději soustředit naše aktivity a činnost proti současné vládnoucí bandě, která nás vede do naprosté záhuby. Československo nechme spát, je to uzavřená kapitola.

Mgr. Tomáš Vandas

webarchív