VANDAS: Předvolební průzkumy jako fake news

Vandas_30 30. září 2021 S blížícím se termínem říjnových parlamentních voleb nás zahlcují výzkumné agentury volebními výsledky a preferencemi jednotlivých stran a koalic. Až na výjimky z toho vždy vychází pro voliče závěr, že má cenu volit jen stávající parlamentní strany, neboť ty ostatní nemají žádnou šanci.

Samozřejmě, že jde o manipulační účelovku. Je to snaha zachovat stávající stav zahnívajícího rybníku. Přitom už by to chtělo tam pustit dravou štiku, aby ty líné kapry pořádně prohnala. Velice dobře si pamatuji na předvolební kampaň na Slovenku v roce 2016, v níž pomáhali naši členové, kdy průzkumy přisuzovali straně Mariana Kotleby okolo jednoho procenta. Konečný výsledek přes osm procent šokoval všechny.

Tento příklad uvádím jako důkaz, že se předvolebními průzkumy v rozhodování nelze řídit. Působí spíš jako fake news s cílem odradit nespokojené voliče od radikální změny.

V parlamentních volbách se nelze rozhodovat ani podle volby „menšího zla“. To šlo aplikovat třeba při prezidentské volbě, kdy jsme měli na výběr Drahoše nebo Zemana. Nyní je potřeba volit srdcem, vlastenecky. Já mám jasno: Volný blok s podporou DSSS. Za svobodu a za národ!  

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS

webarchív