VANDAS: Sebrat peníze lidem…

Dsc02037 11. května 2023 ...to je jeden z hlavních úkolů vládnoucí fialové bandy. K tomuto cíli mají vést i dnes představené "úsporné balíčky", které jejich autoři zdůvodňují jako potřebné nástroje ke stabilizaci veřejných financí. 

Jen namátkou:  redukce sazeb DPH, zvýšení odvodů OSVČ, zpomalení růstu důchodů a zvýšení hranice odchodu do penze, vyšší daň z nemovitostí, vyšší zdanění firem i fyzických osob, zaměstnanci budou platit nemocenské pojištění, dražší léky či dálniční známka, zdražení piva... Vláda si těmito opatřeními slibuje, že získá zhruba 94 miliard korun. 

Něco mi však tady nesedí. Na jedné straně vláda hledá cesty, jak se dostat k penězům a ucpat díry ve státní kase, ale na druhé straně možnosti, které se přímo nabízejí, nevyužívá. Na mysli mám zejména nadbytečný počet ministerstev a úředníků (opravdu potřebujeme ministra pro evropské záležitosti?), štědrá pomoc Ukrajině a migrantům, placení politických neziskovek, zmrazení platu ústavních činitelů. Nic z toho se neděje, naopak jsme neustále přesvědčováni, že "jsme ve válce", aby se odůvodnilo, jak nesmyslně se plýtvá penězi. 

Ždímat lidi, dosáhnout jejich zchudnutí a zbavit je majetku. Kdo takovou taktiku nevidí, je asi raněný slepotou a nedokáže domýšlet, o co se dnes hraje. Čím dříve si realitu uvědomíme, tím větší šanci máme na záchranu.

Mgr. Tomáš Vandas    

webarchív